Pěkná cz stránka: http://wwws.cz.warnerbros.com/vforvendetta/

IMDb: http://imdb.com/title/tt0434409/
Info:

Název filmu: V jako Vendetta/V for Vendetta

Žánr filmu:
Akce/Drama/Sci-fi/Thriller
Premiéra: 2005
Délka filmu:
2 hodiny, 12 minut
Natočeno:
USA/Německo
Hrají: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea, Stephen Fry, John Hurt, Tim Pigott-Smith, Rupert Graves, Roger Allam, Ben Miles, Natasha Wightman, Clive Ashborn

Scénář: Bratři Wachowští, Alan Moore, David Lloyd

Režie:
James McTeigue

Vzpomeň si, vzpomeň si, na den listopadu pátého. Kdy byl zneužit prach pušky… proč bychom měli zapomínat na to, jakou způsobil hrůzu a strach. Ale co ten muž? Vím, že jeho jméno bylo Guy Fawkes. A vím, že v roce 1605 se pokoušel zničit budovu parlamentu. Ale jaký byl ve skutečnosti? Jakým byl člověkem? Měli bychom si pamatovat nápad, ne muže. Protože muž může selhat. Můžou ho chytit, může být zabit a zapomenut…ale i o 400 let později, jeho nápad stále může změnit svět. Byla jsem svědkem mnoha nápadů… viděla jsem lidi, kteří kvůli nim zabíjeli… a umírali při jejich obraně. Ale nápad nemůžeš políbit, nemůžeš se ho dotknout nebo ho objat. Nápady nekrvácejí, necítí bolest…a nemilují. Ale není to nápad, co mi tak chybí. Je to muž. Muž, který mi připomíná 5. listopad. Muž na kterého nikdy nezapomenu.

Takhle začíná příběh, příběh o touze po svobodě, o tom, jak ukázat, jaká je v současnosti totalitní Británie – její vláda a samotný kancléř – jen prolhaná hromada smetí. Hlavní hrdinka Evey Hammondová vyrazí za Gordonem, bohužel už již po zákazu vycházení (připomíná mi to Pomstu Černého Korzára :). Připlete se ne k zrovna přívětivým chlápkům, kteří se na ni vrhnou. A v tu chvíli přichází na scénu maskovaný muž s maskou Guye Fawkese s přezdívkou V. V jako Vendetta. Po rychlé akci se postará o násilníky a zachrání Evey život. Také ji poprosí předtím než ho opustí, aby se šla podívat na koncert, na koncert, který bude on dirigovat. Dívka souhlasí. Z rozhlasu se ozve Tchaikovsky. A z jedné staré budovy se najednou stanou trosky a vypukne ohňostroj. To se velmi nelíbí kancléři a radě, je čas tohoto V zabít. Zjistí se, že Evey byla u teroristy a policie se začne o ní zajímat, dělá v televizi BTN. Kde se objeví při dopadení Evey i V. A Véčko sdělí lidu pravdu, pravdu o vládě do televize. Poté odejde, ale překvapí ho jeden policista, Evey zase zachrání život Véčku. V vezme dívku k sobě domů a začnou si pomalu k sobě hledat cestu. V se do ní zamiluje. V ji osvětlí plán, jaký už dlouho chystá, o tom jaká je vláda zkažená, co se ve skutečnosti stalo při hrozné tragédii u Tří vod a ve věznici v Larkhill. V si tyhle situace prožil a teď je čas na spravedlnost, zabít ty, co tohle provedly. A ukázat lidem, kdo může za ty životy. Čas ukázat pravdu. Evey se dozví hodně věcí z jeho života. A inspektor Finch najde pravdu také. Je čas začít nový život, změnit život a zničit zkaženost v této novodobé vládě. Podaří se to maskovanému muži s přezdívkou V?

Film má opravdu geniální myšlenku. Celý příběh je velmi propletený a zajímavý a celkem i na zamyšlení. Takže jako např. u Matrixu, tak tenhle film stojí za to vidět 2x. Ale ano, pochopíte ho snad každý i při prvním skouknutí. Natalie Portman byla vybraná skvěle, je to kus 😉 i s ostříhanými vlasy jí to sluší (kdo by si nevzpomněl na její rozkoušnou roli ve filmu Leon). Tento film byl inspirován komixem, ale není potřeba ho znát či vidět. Což je výhoda. Film se odehrává v moderní Británii, světu vládnou sdělovací prostředky, které hodně ovlivňují lidi. Kancléř je pouhý prolhaný bastard. A pouze V se bude snažit zarazit jeho vládu. Příběh má spojitost s hrdinou jménem Guy Fawkes, který chtěl zničit budovu Parlamentu, ale nepodařilo se mu to. A tak se o to bude snažit V. Propojení mezi V a Evey je velmi dobře zpracované a má to i co dělat s romantikou :). Dále musím pochválit pěknou hudbu. Filmu vlastně toho nechybí mnoho k dokonalosti. Film má bezvadně zpracovaný příběh z komixové předlohy; dobré herce; tým, který pracoval na Matrixu; efekty; pár brutálních scén. A dojde i na bullet-time s trochou té krve a pěkným stylem boje. Ale něco tomu chybí, něco, co chybělo i sáze Matrix, něco, co má třeba Click a V ne. A proto není pro mě geniálním snímkem. Ale jen zatraceně dobrým snímkem. Verdikt? – 9. Rozhodně ale je každého povinnost tento atmosferický skvost skouknout.

Hodnocení: 9/10

Sdílej:
0
Rádi bychom slyšeli váš názor, prosím komentujte.x