VÝROBCE: Radical Entertainment

DISTRIBUTOR: Vivendi Games

MIN. HW NÁROKY: CPU 1.6 GHz, 512 MB RAM, 64 MB GFX video card s DX9

DOP. HW NÁROKY: CPU 3.0 GHz, 1024 MB RAM, 512 MB GFX video card s DX9

MULTIPLAYER: není

TYP HRY: akční

VERDIKT: Tony Montana opět ožívá v celé své kráse. Pokračování hitu Scarface ve formě akční skvělé hry. Hra, která vás dostane. Zábava, akce, hlášky – nejlepší akční hra roku 2006, alespoň pro mě.

PODOBNÉ HRY: The Godfather, GTA: Vice City

PRO: Zábava, Hratelnost, příjemné audiovizuální ztvárnění, dabing, hudba, Blind Rage mód, prostředí, Tony Montana, povedený převod filmového námětu do hry, příběh, koule, rostoucí respekt a vůbec tak nějak vše.

PROTI: Stereotyp v průběhu prostřední části hry, protahování kvůli ekonomické stránce hry

ZAJÍMAVÉ STRÁNKY:

http://scarface1983.com/

http://www.scarfacegame.com/

HODNOCENÍ: 92 %

Opět si neodpustím několik slov k úvodu, kde si povíme, co je vlastně Scarface zač a jak jsem se k této hře dostal a potom se dostaneme k samotnému rozebrání prvků této skvělé hry. Původně jsem neměl vůbec v úmyslu recenzi na Scarface sepsat, pouze několik věcí po dohrání hry. Hlavně z toho důvodu, že jsem si hru neužil maximálně, protože hra se na mém slabém PC hrála úplně jinak než jak se hrát má, např. jak vidíte na tomto videu…

… tak takhle hra u mě vůbec nevypadala 😀, tím pádem jsem si mohl myslet, že to mělo velký vliv na hratelnost, ale nakonec jsem tuto myšlenku vyloučil. Dostaneme se k tomu až budem rozebírat grafiku, také se mi do toho moc nechtělo. Ale nakonec jsem se rozhodl, že přeci jenom si tato hra, která není zase tak moc opěvovaná, pár slov opravdu zaslouží. Hlavně tato hra si zasluhuje, aby se na ní nepozapomnělo, protože má své kouzlo a pro mě je to rozhodně jedna z her, na kterou budu vzpomínat ještě dlouho.

O Scarface a vůbec o Tonym jsem nevěděl zhola nic, nikdy jsem o tom neslyšel a bravurní snímek od Briana De Palmy se mi vyhnul. Což je velká škoda, protože tyto filmy… záměrně říkám filmy, protože tato hra na filmu stojí a navazuje na něho… mám velice rád a Al Pacino patří k mým nejoblíbenějším hercům, hlavně kvůli Kmotrovi. Teď zase odbočíme trochu jinam. Určitě víte, alespoň pokud se trochu zajímáte o hry, že existuje i hra Kmotr, která mě ale po několika minutách odradila a také asi víte, že hlavní postavu hrál ve filmu Al Pacino. Na hře Kmotr se ale nepodílel, protože měl mslouvu s tvůrci Scarface, docela mě to štvalo, protože Ala jsem měl prostě u Michaela zafixovaného. Nakonec to dopadlo tak, že jsem rád, že tak zůstalo, protože Al se podílel podle mě na lepším titulu a to právě na Scarface. A jeho tvář v této hře hraje velkou roli.

Na Scarface se pracovalo už v roce 2004 a znalci filmu a nejen oni, měli o tuto hru vysoký zájem, problém byl, že hra vypadala opravdu hrozně (stačí si najít nějaké první screenshoty). Proto Vivendi Games sklidila při prezentacích hry velkou kritiku, protože by mohla hra nakonec ještě dobrému jménu filmu uškodit. Bylo to hlavně kvůli grafice, ale Vivendi společně s Radical Entertainment se poučilo a nakonec se jim to povedlo a ze hry je to, co je a čím si vývojáři snad představovali, že hra bude.

Když hra vyšla, tak se odstartovaly impulsy pro sehnání. Nejdřív se prohodilo pár slov s B@rY$em, kterému musím poděkovat, protože bez něho bych se ani ke hře nedostal. Následovalo přečtení recenze v Levelu a hru jsem musel mít. Problém byl, že jsem se nejvíc obával toho, jestli se mi hru povede vůbec spustit, ale i přes toto riziko jsem do toho šel.

Jaké byly mé první dojmy? To vystihuje tato věta “Je to super, ale na začátku jsem chtěl ihned mazat jaká to byla kravina”. Opravdu takhle jsem se cítil po prvním spuštění hry. Ze vstupu do hry jsem byl opravdu poněkud v rozpacích, po zajímavě provedeném intru, ve kterém figurovala ukázka ze samotného filmu, který se po uvedení hry dočkal nové reedice, následovalo něco jako menu bez možnosti nastavit si grafiku atd. Po lehkých nesnázích se mi povedlo tak nějak hru spustit. Nadával jsem a nechybělo toho málo a hru bych vymazal, teď vím, jakou blbost bych udělal. Ten trénink na Kubě zřejmě bylo něco hrozného, ale ne, že by to bylo špatné provedení, ale kvůli tomu, že na začátku bylo rozladěné ovládání a s tou myší to byla prostě hrůza + slabé PC k tomu taky dodalo, takže jsem měl co dělat, abych vzteky nezačal mlátit kolem sebe. Naštěstí jsem ovládání objevil – ESCAPE btw. – nastavil a snížil grafické detaily na minimum a hle – šlo to, sice ne dokonale, ale šlo. Konečně po absolvování tréninku přišly ty pravé orgie a to, což mě absolutně dostalo a stal se ze mě Tony Montana 🙂.

Ale to už bych vlastně začínal kostru recenze, tak ještě dodám, že po několika hodinách hraní jsem se pomátl a všude o této hře hlásal, změnil jsem si kvůli tomu blog a říkal si Tony Montana, takové poblouznění, které ale už vyšumělo 🙂. Sehnal jsem si film a řeknu vám, že před tím než se pustíte do hry, skoukněte ten film, přikázal bych vám to spíš. Protože pak už budete vědět, kdo je Sosa, kdo je vlastně Tony a hlavně určitě ve hře poznáte i několik lokací z filmu a vůbec prostě budete vědět, o co jde. Jinak recenzi filmu najdete taky někde tady kolem. Doporučuji když tak přečíst, dozvíte se něco z historie, pokud jste líní koukat film, ale na hru máte chuť.

A začínáme, vítejte v Miami a vrhněte se se mnou a Tonym na cestu za respektem. Jak už jsem se zmínil, hra je postavená na stejnojmenném filmu a navazuje na něj, takže pokud se vám po Tonym stýskalo, teď možná budu spoilovat, tak pozor, tak už nemusí. Víme, jak to s Tonym dopadlo. Někdo z vás chtěl, aby takhle Tony neskončil, tato hra to nabízí. Pozměníme trochu vrcholící finále, postaráme se o Sosovi gangstery a začínáme vlastně znovu. Na začátku hry jste prostě vládce Miami, máte všechno, respekt, peníze – prostě všechno, ale po zdrcujícím útoku je z vás zase nic, musíte začít úplně od začátku, ale primární úkol máte už od začátku jasný, parchant Sosa musí zemřít. Začátek je jedna velká bitva a ne jen tak každá hra vás hodí do strhujících událostí jako je tato. Musíte se prostřílet svou vilou ven, díky tomu si osaháte pořádně herní mechanismy a hlavně příjdete na skvělou věc skrytou defaultně pod tlačítkem “V” – Blind Rage, nebo-li zuřivost, ke které se ještě samozřejmě dostaneme. Po monumentální bitvě se trochu uklidníme a s Tonym jedeme v jeho káře do známého Babylon klubu v daném území Miami a pomalu si začínáme osvojovat celé území a posléze celé Miami. Hra vám bude od začátku určitě připomínat GTA: Vice City, které nepochybně všichni znáte. Ač se to třeba nebude zdát, tak se od VC hra liší a podle mého názoru dokonce její kvalitu převyšuje a to už je co říct, protože VC patří mezi mé velice oblíbené hry. Prostě máte tu podobný styl hry, město, úkoly, “volnost”, “hijackování” aut atd. Prostě pokud znáte VC, tak si dokážete udělat představu, jak se tato hra hraje, ano podobně. Dokonce i vaše vila je téměř totožná s tou vaší z VC, akorát není na střeše vrtulník – dodám, že v této hře nemáte možnost vzdušné prostředky ovládat. Ale nemějte to hře za zlé, takhle podobně vypadala vilka i ve filmu a třeba podotknout, že VC se inspirovalo také Scarfacem.

Plníme první zajímavé mise, hlavně bitva v hotelu byla velice atraktivní, a hra nám čím dál tím více vstupuje do krve. Takže ještě jednou, co budete po celou hru dělat? Odpovědí je získávat respekt a bavit se. Ve hře máte volnost jako ve VC, takže si můžete klidně jen tak jezdit po městě, bavit se s občany, závodit či se honit s policií, ale to by vás jistě za chvíli přestalo bavit. A tak tu máme samozřejmě mise, které prostě nesmí chybět a které vás také dovedou k velkému finále. Je škoda, že není větší variabilita u vedlejších misí, ale i tak si hodně užijete. Ale pro úspěšné zdolání hry opravdu stačí jenom plnit hlavní příběhové mise. Po úvodních seznamovacích misí, kterými si hlavně zajistíte peníze a získáte zpět svou vilu, dojde na významné budovy, které už budete muset získávat po celou dobu hry.

Důležitou jsou jako všude a vždycky peníze, kterých ale moc ze splňování misí nedostanete, a tak musíte dělat vedlejší melouchy, které si získáte dealováním drog a ničením gangů. Miami je rozdělené na 4 hlavní území + industriální zóna a malé ostrůvky na jihu od Miami, které budou hrát ke konci velkou roli. Vaším úkolem je všechna tato území získat, to dovršíte tím, že v každém území zakoupíte určitý počet budov. Než budete mít možnost si budovu koupit, musíte vždy splnit pro majitele nemovitosti nějaký ten úkol, většinou jde o zbavení se původních majitelů (gangy patřící hlavním bossům hry a vašich hlavních nepřátel) a také z většiny případů půjde i o zbavení se policejních čmuchalů. Jakmile daný úkol splníte, máte možnost si za určitý obnos nemovitost koupit a je to. Po získání všech stěžejních budov si přivlastníte také hlavní skladiště drog v tom a daném distriktu, které vyčistíte od gangu a díky tomu můžete z tohoto skladiště rozvážet ještě větší množství drog a tím pádem získat hodně peněz a ke konci hry je rozvážení drog do vašich nemovitostí hlavní záležitostí.

Mise se liší prostředím, ale úkol je vždycky stejný, hlavní náplň této hry – tedy zabíjení. Ale ty prostředí potěší, většinou se jedná o přestřelky na ulicích města, ale někdy se dostanete i do interiérů. Při plnění misí, respektive zabíjením, získáváte body respektu a také body v cop a gang heat (o tom později). Získávání respektu probíhá zajímavým způsobem, musíte zajet do své vilky a tam vám zrudne další písmenku v názvu “SCARFACE”. Je to takové levelování a když si spočítáte písmenka, zjistíte, že těchto levelů je osm. Hra také potěší tím, že při získání dalšího levelu získáte taky do své vilky pěknou “děvku” 🙂. Ale hodněkrát těch bodů přeci jenom je málo a co s tím, peníze jsou. Stačí zmáčknout tlačítko “TAB” a kliknout na Exotics. Tyhle věcičky vám dají hodně bodů reputace, je to spíše až na nějaké výjimky takové okrasné vylepšení, ale vždy je dobrý pocit si koupit nějakou věc a vidět, jak naskakují ty body reputace a k tomu ty hlášky Tonyho 😀. Ale podívejme se na ty složky v Exotics podrobněji.

Henchmen – zde si koupíte pilota lodi, zabijáka, řidiče, překupníka zbraní, snajpra atd. A pozor! Hra nabízí si za některé z nich zahrát! Stačí jít v “TAB” do hlavní složky EMPIRE a v BUSINESS si dole přepnout na řidiče, zabijáka či snajpra. Jde o takové příjemné vylepšení a několik hodin jsem si za ně taky zahrál, zde nezískáváte tzv. “balls” (opět se dozvíme později o co jde), ale jen money a několikrát se vám povede naleznout i nějaký ten zapadlý gang. Mise jsou jasné – za řidiče kradete drahá auta, za snajpra a za zabijáka se staráte o gangové příslušníky. Poté se přepnete zpět na Tonyho a peníze máte přičtené na kontě. Další složkou Exotics jsou auta a lodě, lodě ani moc nevyužijete, protože většinou se pohybujete na souši, ale i tak se vám při převážení drog přes vodu budou hodit. Spíše se zaměříme na ty auta.

Tak jako u VC i tady většinu času strávíte v autech a v některých misích jsou automobily významnou složkou. Můžete z nich dokonce i střílet. Při bojích s gangy na konci oceníte mé nejoblíbenější vozidlo Bodog Stampede a také jsem se nejraději – zase ke konci, proháněl ve sportovním Rattleru. Auta jsou různá – staré drahé kousky, sporťáky, ani buldozer nechybí a další. Ovládání je celkem příjemné a k tomu všemu jde auta samozřejmě zničit a věřte, že se povede vaše auto doslova rozpálit. Jinak ve hře je něco přes stovku druhů aut, fyzikální model je samozřejmě hodně arkádový, ale hře to neškodí.

Další věci v Exotics slouží jen právě na tu okrasu a získání reputace, takže na moc věcí nejsou. Ale ve své vilce si je můžete vyvolat a vyzdobit si s nimi vilku – no, pokud se nudíte. Jo a ani nechybí tygřík z filmu. Teď se ještě vrátíme k významné volbě EMPIRE, kde najdete mapu území, kde máte označené ty nejdůležitější věci – gangy, nemovitosti, závody, nepřátele, přátele, doplnění zdraví, opravy aut a další věci (viz vysvětlivky ve hře). Dále tady máte možnosti – BUSINESS, kde máte mise. Na prvním místě jsou vždy nejdůležitější – příběhové mise, pod nimi se nachází vedlejší. Ty nehrajou tak velkou roli, od Felixe či Sandmana z ostrovů získáváte tipy na zničení protivníků a ke konci hlavně oceníte mise s možností rozvážení velkého množství drog. Ale ani ty po získání drogových polí nevyužijete. Ale i tak si rozhodně pár uděláte, protože peněz není nikdy dost. Další je tzv. “TURF”. Kde spravujete své budovy, proč? Inu, při rozvážení drog do vašich nemovitostí vás budou napadat gangy, respektive napadnou vaše budovy a abyste je trochu ochránili před nepřátelským náporem, máte možnost si najmout na ochranu několik strážců atd. Ale strážci jsou tupí a většinou pochcípaj a nezabijou ani jednoho útočníka, ale hlavně je to tady kvůli tomu, abyste měli čas na to k nemovitosti se dostat a postarat se o útočníky sami.

A Heat si necháme opět na samostatný odstavec, už jsem se o tom nedávno zmínil, cop heat a gang heat. Při zabíjení členů gangů vám stoupá tzv. gang heat, hlavně tedy při rozvážení drog. Musíte ho snižovat, jinak budete mít velké problémy, gangy vás nenechají na pokoji a budou průbojnější, takže musíte gang heat průběžně snižovat – prostě gangy uplatíte určitým množstvím peněz – podle toho, jaký humbuk jste způsobili. To samé je i u policie, zabijete policistu, uniknete zatčení a cop heat vám stoupá. Policie vám někdy hodně znepříjemní život, není to sice tak tvrdé, že byste jeli na červenou a měli je za p*delí, to ne. Ani když pojedete rychle, vlastně ani na ně moc nenarazíte, ale jestli na to úplně kašlete. Porážíte chodce, vybíjíte gangy na veřejnosti, máte problém. Poté musíte rychle utéct z dosahu tzv. radaru a máte klid. Pokud tak neučiníte a nepodaří se vám uniknout z dosahu radaru, tak vám po určité době vyprší lhůta a jste mrtví – prostě vás hra zabije a nemusíte nikoho vidět, i když se vám povede skrýt v nějaké budově, musíte se nechat zabít, jinak nemůžete pokračovat ve hře. A také platí, že čím větší cop heat – tím větší síla policie a větší možnost smrti.

Když už jsme u té smrti – když zemřete v průběhu mise, či vás někdo dostane – objevíte se znovu, není game over, ale za cenu toho, že ztratíte špinavé peníze a drogy. A to někdy hodně zamrzí. A jak se tomu vyvarovat? Ve hře máte banky, které jsou další hlavní složkou hry, v nich si ukládáte hru a perete špinavé peníze. To probíhá pomocí univerzálního tlačítka “T”. Pamatujete si ve hře Kmotr na takovéto vyjednávání? Tak k tomu slouží toto tlačítko. Je to taková minihra a narazíte na ni několikrát – při koupi drog, ukecávání policie či gangu a u banky na tom záleží kvůli množství sražených procent z částky. Když uspějete, dostanete bonus – sníží se vám heat a u bank budete mít nižší úrok. Zato každý neúspěch zamrzí. Prostě držíte tlačítko “T” po určitou dobu a musíte se trefit do té a té hranice. Nejlepší je samozřejmě vidět to v praxi.

Další významnou věcí hry jsou “balls” – koule. Které vám pomáhají ke získání děvek, ale hlavně pomocí nich se dostanete do módu Blind Rage. Získáváte je různými způsoby, dokonce se vám hodí i u takových speciálních návštěv u děvek, které vám vylepší zdraví, staminu i koule. Zabíjíte nepřátele, nadáváte protivníkům, při jízdách v autě atd. Na to si příjdete sami. Při naplnění dávkovače zuřivosti a po zmáčknutí daného tlačítka se dostanete do módu, kde se díváte na všechno z pohledu první osoby, jste nesmrtelní a automaticky zaměřené protivníky kosíte na jednu ránu + získáváte zdraví, ale jen na určitou dobu.

Miami je rozlehlé a atraktivní, nvm jak moc se inspiruje skutečností, ale třeba některé lokace z filmu tu jsou, hlavně Babylon klub. Největší klad je, že pohyb v Miami není omezen otravným nahráváním a neviditelnými bariérami. Zhruba v polovině hry se dostanete na ostrovy a také vás čeká jedna z nepříjemných věcí, teda alespoň pro někoho. Nejdřív k té nepříjemné věci – tou je stereotyp, který se prostě dostaví a tady na ostrovech ho musíte překousnout a ještě ho budete muset překousnout v South Beach, ani nvm proč, ale nejsem sám, komu se tohle stalo, prostě vás hra trochu omrzí, pozitivem je, že pokud to překousnete tak se zase vše kupodivu vrátí do normálu a začne vás to zase naplno bavit. A ke konci, kdy už je vidět, že jste všude respektování, je to prostě ono.

Ostrovy jsou velmi pěkně graficky zpracované a moc se mi na nich líbilo, dostanete se tam jakmile vás zkontaktuje tajemná osoba zvaná Sandman, se kterým se nevidíte rozhodně naposled. Jinak je to docela osvěžení, je to tu trochu jiné než v Miami a také váš Tony změní obleček – ano Tony v průběhu hry mění i ošacení. Ale hlavně je to tady hotový drogový ráj a užijete si tu velmi zajímavé mise. Poté až se vrátíte zpět do Miami, tak už si můžete pomalu říct, že se blíží finále.

To, co se mi na hře nejvíc líbí a vám bude snad taky, je samotný hlavní hrdina – Tony Montana, velká osobnost se svými preferencemi a charakteristickým charakterem 🙂. Tony vzešel do dějin a jeho hlášky se pamatují věky, Tony je výjimečný, není to obyčejný hrdina. To, co se vám asi bude nejvíc líbit je jeho sprostost 🙂. Jeho hlášky stály za to už ve filmu a tady se objeví znovu a když všude, tak tady skoro všude samé f*ck ničemu neubližuje a jen hodně dotváří atmosféru hry. Al Pacino a jeho ztvárnění Tonyho Montany mělo velký vliv na to, že se stal film kultem. Tony je hrdina a velký parchant v jedné osobě. Žije ve svém vlastním světě a řídí se svými danými pravidly. Hlavní je to, že už ve filmu se řídil tím, že by nikdy nezabil člověka, který mu nic neudělal, tím myslím hlavně ženy a děti a to je i ve hře, nepočítám občas nějakou to srážku autem, ale to ještě může ten a onen přežít. Myslím tím, že když budete chtít nějakému civilovi ustřelit palici, tak vám dá Tony najevo, že to neudělá. Je to dobrá věc, ale někdy mi vadila, hlavně při plnění klíčových misí, kde tato věc málem Tonyho přivedla do hrobu, ale je dobré, že na to vývojáři nezapomněli. A opravdu na některé jeho hlášky nikdy nezapomenu. A jak říkám bez Tonyho by tato hra nebyla na tak dobré úrovni.

A s čím si budeme hrát, s čím se Tony bude zbavovat nepřátel? Pěstičkama taky toho něco zmůžete, ale jsou spíše vhodnější na vyjednávání. Nechybí motorovka, ale s tou jsem si skoro vůbec nevyhrál, moc mě to nebavilo, i když patří k tomu nejlepšímu. Nechybí samozřejmě všelijaké samopaly, pistolky, granátomety, raketomety, brokovnice apod. Velkou část hry jsem útočil s AK-47, která se stala mou nejoblíbenější, ale pak jsem zjistil, že nejlepší je stejně Carbine Assault Rifle – M16, kterou jsem bohužel využíval až ke konci hry. Jinak skoro každá zbraň se dá několikrát upgradovat. Jinak nemusím vám připomínat, že hra je vcelku docela brutální a že není pro děti. Krve si užijete a masakru také, uřezávání soupeřových končetin je dobře provedené a na obrazovce vám lítají slova, kam jste se trefili, co jste soupeřovi odebrali atd. Na všechny vaše zásahy se můžete podívat do statistik v hlavním menu hry (ESCAPE).

Nyní se zaměříme na AI čili umělou inteligenci. Hru neprojdete jenom sami, někdy vám pomůže spoluřidič atd., bohužel na tom jejich AI není moc dobře, takže stejně všechno budete muset vyřídit sám. Nepřátelé jsou na tom lépe a někdy vám pořádně zatopí, např. v posledních misích hry budete mít hodně co dělat, ale pořád na tom není nějak valně, dokáží spolupracovat a někdy se jim podaří vám i ustřelit palici, někdy naopak vám chodí slepě před hlaveň vaší zbraně. Policie se vás za každou cenu snaží dostat z auta, připravuje vám i nepříjemné zátarasy a také pásy, které se postarají o vaše pneumatiky. AI občanů v autech je někdy na palici, vezete drogy, máte už dost zničené auto a nějaký blb vám najede do vaší dráhy, to bych zabíjel, bohužel to nejde 😉. Ale i tak si nemůžu na AI moc stěžovat, tedy jedním slovem – dostačující.

A jaká tedy je ta hratelnost? Parádní! Ano je vlastně pravda, že po celou dobu hry vlastně děláte jenom to samé, ale zvláštní je, že vás to pořád baví! Ano sice se dostaví stereotyp, ale jen na malou chvíli, abyste pak mohli už s klidem pokračovat a dovést hru ke zdárnému konci. Prostě se bavíte. Také je to jedna z mála her, která se hraje jedním dechem, nestává se často, abych hrál hru třeba i 17 hodin v kuse (samozřejmě přestávky na jídlo a na záchod). A ke konci hry jsem už vůbec nevnímal okolí a mým primárním cílem bylo dovést Tonyho do finále. Také je dobré zapojení procent splnění hry. A opět se musím zmínit o VC, kde jste ke 100% museli hledat balíčky, dělat pitomé skoky atd. To mě vůbec nelákalo, proto jsem taky 100% nedosáhl, ale tady v klidu ano, protože se tady nemusím starat o takovéto zbytečnosti a velice mě to těší a mám z toho dobrý pocit, že jsem to dohrál prostě naplno. Musím pochválit finální mise, na kterých bylo hodně vidět, že už se blíží konec a musíte jít hodně s rozmyslem, protože chyby se trestají a ve finále není žádné uložení a u Sosy (je přeci jasné, kdo je váš cíl, a tak to nepovažuji za spoil) stačí jednou zaváhat a všechno znovu. A jak jsem se zmínil, ke konci se ještě jednou uvidíte se Sandmanem a na jednom ostrově vás čeká velká bitva, která mi připomněla Far Cry, nvm proč, asi kvůli atmosféře. Jakmile to dohrajete, čeká vás outro a jede se dál, dáte 100% a pak už můžete s klidem v duši hru smazat. Škoda, že za 100 % nebyla větší odměna a nějaké to video navíc atd. Dostávám se k tomu, proč jsem se obával recenze, hratelnostně jsem byl na tom handicapován, takže můžu poté až si to zahraju naplno znovu, mluvit trochu jinak. Ani nevíte, co jsem si protrpěl a z dohrání hry mám ještě větší radost. Jak už jste viděli ukázku ze hry ve videu nahoře, tak u mě to takhle ani zpola nevypadalo. Osvětlím to, hra je dobře optimalizována, takže si ji můžete zahrát na slabších strojích, ale za cenu toho, že si ji neužijete úplně naplno. Hlavní problém je to, že se vám hlavně engine hry chová trochu jinak, takže dá se říct, že jsem hrál hru vlastně po celou dobu v takovém bullet-timu :-/, když se podívám na to video ještě jednou, tak musím říct, že takhle to u mě prostě vůbec nevypadalo, měl jsem všechno hodně zpomalené, ale když si na to člověk zvykne, nevnímá to poté jako problém. Někdy se to dá i považovat za výhodu – hlavně u misích kde je mnoho nepřátel, člověk se na to může více soustředit, atd. Ale prostě člověk si to užije nejlíp na pořádném železe . Taky to má za následek to, že když porovnáte hrací dobu s dobou na XFire, je to divné, také jsem si toho všiml. Stačí chvíli pozorovat, jak plynou minuty ve hře. Ale i tak tohle vás snad trápit nemusí.

Dostáváme se ke grafice, ke které nemůžu toho moc říct, hru jsem byl nucen mít na minimální detaily a v nejnižším rozlišení, ale i tak můžu s klidem říct, že je naprosto dostačující, rozhodně neurazí a hlavně musím pochválit tváře některých postav, Sosu opravdu poznáte 😉. Mně se prostě líbí a nemám k ní nějaké výrazné výhrady. S grafikou souvisí i celá atmosféra hry, která je díky Tonymu také na vysoké úrovni. Prostě si budete užívat pobyt v Miami, někdy vám dokonce i zaprší.

Podívejme se také na zvukovou a hudební stránku hry. Zvuky jsou výborné, akorát někdy to přičítání peněz mi lezlo na nervy, ale dá se to vydržet. Speciální složkou je dabing. Al se bohužel na dabingu nepodílel, ale nevadí to! Protože jeho místo zaujal Andre Sogliuzzo, který je absolutně parádní! Je to mimochodem Alův dlouholetý osobní řidič a kupodivu má hodně podobný hlas a když to srovnám s filmem, tak bych ani ten rozdíl nepoznal. Nadaboval prostě Tonyho skvěle, že i Al by mohl závidět. Ale není Tony sám, jsou tu i ostatní skvěle nadabované postavy – známými lidmi! Zmiňme třeba Daniela Dae Kima – ano, ten z Lost a známého Ice T. Díky tomu jsou postavy živější a přispívá to na atmosféře. Další významnou věcí je hudba, ve hře najdeme hodně licencovaných a známých věcí. Asi nejde přidat vlastní hudbu, ale nevadí. Songů je hodně – různé žánry – . A neoposlouchalo se mi to. Přišel jsem taky na nové skvělé skupiny, např. se mi hodně líbí rap od Control Machete (Bien, Bien) a nej je Cheap Thrills od Planet Patrol a já to nemůžu nikde najít 🙁, pomozte mi, prosím!

No a konečně se nám pomalu blíží finále této právem megarecenze, zatím jsme hru docela chválili, ale jsou tu samozřejmě jako skoro všude malé zápory a teď na ně přichází řada. Největším je už několikrát zmiňovaný stereotyp v polovině hry a někoho prostě tento druh hry bavit nebude. Dále je to nedostatek peněz a ke konci je už otravné objíždět všechny ty nemovitosti, abyste si mohli koupit poslední věc z Exotics a získat 100vku. A víte co? Další zápor už mě nenapadá.

A konečně je tu finální verdikt. Hru doporučuji všem, protože jsem se u ní po dlouhé době pořádně pobavil, dlouho mě takhle nějaká hra nezaujala. I když se tak Scarface netváří, je to vyvážená záležitost se svým charakteristickým kouzlem. Hra se u nás prodává za skvělou cenu a s českými titulky. Totální povinností je pro fandy Scarface, pro ty, co hrají hry typu GTA den co den. A svému předchůdci – filmu neudělal absolutně žádnou ostudu, ba naopak fenomén Scarface oživil. Tony is alive! Jděte do toho. “Say ‘ello to my little friend!” A já si dám nejméně dva měsíce od Scarface pokoj.

(UPDATE – 27.08.08 – je to opravdu megarecenze, dle počtu slov a opět se musím pochválit, dozvíte se vše a je to prostě super 🙂

Sdílej:
0
Rádi bychom slyšeli váš názor, prosím komentujte.x